Uređaj za fototerapiju ruku i stopala predstavlja važnu medicinsku opremu. Zasniva se na izlaganju svetlosti kontrolisanih talasnih dužina u cilju lečenja različitih medicinskih problema.
Blagodeti sunčeve svetlosti po zdravlje znali su još stari Egipćani i Grci. Ovi narodi su izlaganjem sunčevih zraka lečili određene organske poremećaje i bolesti. Ipak, razvoj moderne fototerapije usledio je mnogo vekova kasnije, zahvaljujući Nielsu Finsenu.
Ovaj farski lekar je smatrao da ultraljubičasto svetlo ubija bakterije. Zbog toga je 1890. godine konstruisao prvi uređaj za fototerapiju. Njegov izum koristio je svetlost kratke talasne dužine za lečenje lupusa vulgarisa, infekcije kože uzrokovane Mycobacterium tuberculosis. Dok je crveno svetlo primenjivao kao terapiju lezija malih boginja.
Početkom 20. veka francuski inženjer elektrotehnike Gustave Trouvé je usavršio Finsenov uređaj. Novi model je bio znatno manjih dimenzija i sa nizom prenosnih svetlosnih šipki. Na taj način je olakšana primena.
U narednim decenijama razvoj u ovoj oblasti je nastavljen tako da danas uređaj za fototerapiju ruku i stopala čini najsavremeniju opremu.
Kako radi?
Uređaj za fototerapiju koristi ultraljubičasto (UV) svetlo. U pitanju je ista vrsta svetlosti koju emituje sunce. Pri čemu postoje različite talasne dužine.
Ultraljubičasto svetlo B (UVB) ima srednju talasnu dužinu koja dopire do gornjeg sloja kože. Ultraljubičasto svetlo A (UVA) je duge talasne dužine. Ono je slabijeg intenziteta, ali prodire dublje u kožu. Pomoću njega se leče stanja koja utiču na prva dva sloja kože.
Uređaj za fototerapiju ruku i stopala se sastoji od specijalnih lampi za fototerapiju. Njihovim radom elektromagnetno zračenje (UVA, UVB) se pretvara u hemijsku energiju koja usporava rast i upale ćelija kože. Upravo to je ključno za lečenje.
Jačina svetlosti i dužina vremena izlaganja zavise od stanja kože i problema koji treba rešiti. S obzirom da je primena kontrolisana od strane lekara, uz redovno praćenje promena na koži, fototerapija spada u bezbedne tretmane.
Kada se koristi uređaj za fototerapiju ruku i stopala?
Uređaji za fototerapiju ruku i stopala imaju široku primenu. Koristi se, pre svega, za lečenje psorijaze. Ovo hronično zapaljensko oboljenje karakterišu crveni pečati, koji su jasno ograničeni od okoline. Vremenom se prekrivaju suvim, trošnim, srebrno-belim naslagama.
Svetlosna terapija pomaže u usporavanju rasta ćelija kože, smirivanju preaktivnog imunološkog sistema i ublažavanju upale i svraba. Samim tim ublažavaju se tegobe psorijaze.
Fototerapija je veoma efikasna kod vitiliga. Usled nedostatka melanina formiraju se svetle fleke na koži. Pomoću svetlosne terapije čak 70 odsto boje kože uspešno se vraća.
Svetlo niske talasne dužine koristi se za otklanjanje bolova uzrokovanih mišićno-skeletnim poremećajima. Zatim, kod neurodermatitisa. Odnosno atopijskog ekcema za ublažavanje svraba, suve kože i sprečavanje upale.
Uređaj za fototerapiju ruku i stopala može pomoći osobama koje pate od mikozis fungoidesa. Ovaj oblik malignog oboljenja monoklonskih T-helper ćelija dovodi do stvaranja osipa i rana koje se uspešno tretiraju svetlosnom terapijom.
Uređaji za fototerapiju ruku i stopala vrhunskog kvaliteta
Na tržištu postoje različiti uređaji za fototerapiju ruku i stopala. Među njima se izdvaja Medisun model.
Poseduje više modula sa lampama tako da omogućava istovremeno ciljano tretiranje dlanova i šaka, kao i pozadinskih delova stopala i tabana. Dok veliki rasponom (P)UVA ili UVB311 pruža širok spektar terapije. Naime, Medisun uređaj za fototerapiju možete lako prilagoditi indivudalnim potrebama pacijenta.
Upravljenje se vrši putem specijalnog softvera, te je obezbeđen visok nivo sigurnosti. Programabilna ograničenja doziranja i automatsko isključivanje na kraju vremena ekspozicije donose dodatni nivo bezbednosti.
Medisun uređaj za fototerapiju ruku i stopala možete pronaći u bogatoj ponudi kompanije Medisal. Ovde vas čekaju i uređaji za fototerapiju celog tela, lampe za fototerapiju beba i zaštitne naočare za fototerapiju.