Zaštitne naočare za fototerapiju čine važnu medicinsku opremu tokom svetlosne terapije. U pitanju je terapija koja se zasniva na ultraljubičastom (UV) svetlu različite talasne dužine.
Ultraljubičasto svetlo B (UVB) je srednje talasne dužine. Ono dopire samo u gornje slojeve kože. Za razliku od njega, ultraljubičasto svetlo A (UVA) je duge talasne dužine. Iako je slabijeg intenziteta ima dublju moć, tako da leči stanja koja utiču na prva dva sloja kože. Koristi se zajedno sa oralnim ili topijski fotosenzibilatorima iz grupe psoralena. Zbog toga je primena ovog svetla poznata kao PUVA terapija.
Fototerapija ne samo da ubrzava energetske procese unutar ćelije i stimuliše njihovu regeneraciju, već povećava celokupnu otpornost organizma. Takođe, doprinosi boljem psiho-fizičkom stanju.
Osim višestrukog značaja, ima i široku primenu. Ne postoje ograničenja u pogledu godina starosti. To znači da se može primenjivati i na tek rođenim bebama.
Kada se koriste zaštitne naočare za fototerapiju?
Kod novorođenčadi, fototerapijom se leči neonatalna žutica. Najčešće je izazvana ubrzanom razgradnjom crvenih krvnih zrnica, te se bilirubin stvara 2 do 3 puta brže od potrebnog. Kako jetra tek rođene bebe ne može da metaboliše toliku količinu bilirubina javlja se fiziološka žutica.
Neonatalna žutica može biti i patološka. Uzroci za njenu pojavu su prevremeni porođaj, niska porođajna masa, traumatski porođaj, dijabetes majke…
Bez obzira o kom tipu žutice se radi, ukoliko se ne leči može da dovede do bilirubinske encefalopatije, koja izaziva ozbiljne komplikacije. Kernikterus sindrom, oštećenja mozga, gluvoća, cerebralna paraliza, mentalna retardacija – neke su od njih.
Imajući ovo u vidu veoma je važno na vreme krenuti sa fototerapijom.
Zašto su neophodne zaštitne naočare za fototerapiju beba?
Izlaganjem bebe svetlosti talasne dužine od 420 do 470 nm nastaje fotohemijski efekat. Ovaj proces dovodi do razgradnje bilirubina u oblik koji se može lako putem urina izlučiti iz tela.
Da bi terapija bila efikasna veći deo tela mora biti izložen svetlosti. Tačnije, najmanje polovina tela. Pri čemu je novorođenče bez odeće, samo u peleni.
Bez obzira što je svetlosna terapija nezamenjiva u lečenju neonatalne žutice, primena lampe za fototerapiju zahteva izvesne mere zaštite. Naime, svetlost visokog intenziteta izaziva degeneraciju mrežnjače, koja može da dovede do gubitka bočnog vida u kasnijim godinama. Čak i ako ne dođe do gubitka vida, nastaju druge komplikacije, kao što su strabizam i titranje očiju. Zato su zaštitne naočare za fototerapiju neophodne tokom terapije.
Zaštitne naočare za fototerapiju vrhunskog kvaliteta
Naočare kompanije Unimed Medical Supplies pružaju izuzetnu zaštitu očiju za neonatalnu fototerapiju.
Dizajnirane su tako da u potpunosti blokiraju prolaz svetlosti do očiju novorođenčeta. Mekani materijal od kog su izrađene donosi komfor, bez opasnosti od iritacije nežne bebine kože. Dok se traka savršeno obavija oko glave, te nema rizika od spadanja prilikom pokreta.
Dostupna je u 3 veličine. Na taj način je ozbeđeno savršeno prianjanje različitim obimima glave, od 20 do 38 cm.
Zaštitne naočare za fototerapiju možete pronaći u bogatoj ponudi kompanije Medisal. Ovde vas čekaju i različiti uređaji za fototerapiju, najbolje lampe za fototerapiju, kao i transkutani bilirubinometar koji se koristi za merenje bilirubina kod novorođenčadi.