Fetalni monitor je medicinski uređaj koji se koristi za praćenje stanja fetusa tokom trudnoće i porođaja. Naime, pomoću ultrazvučnih talasa i Doplerovog efekta omogućen je prikaz u realnom vremenu otkucaja srca fetusa i kontrakcija materice.
Pre uvođenja elektronskih uređaja, babice i lekari koristili su fetalni stetoskop. Bio je izrađivan od drveta ili metala u obliku sličnom trubi. Slušanje otkucaja srca fetusa vršeno je prislanjanjem ovog aparata na trbuh trudnice.
Razvoj elektrokardiografije (EKG-a) omogućio je i nastanak prvog uređaja za praćenje stanja fetusa zasnovanog na ovoj metodi. Međutim, komercijalnu upotrebu dobio je tek 1968. godine kada je kompanija Hewlett-Packard predstavila prvi elektronski fetalni monitor.
Uređaj je obezbedio kontinuirano praćenje stanja fetusa tokom porođaja, što je predstavljalo veliki napredak u akušerstvu. Zbog toga je u narednim decenijama nastavljeno njegovo usavršavanje. Rezultat jesu sofisticiranije verzije koje kombinuju ultrazvuk, tokografiju i druge tehnologije za preciznije praćenje i analizu podataka.
Kada se koristi fetalni monitor?
Fetalni monitor se koristi za praćenje stanja fetusa, pre svega, kod visokorizičnih trudnoća. Odnosno, kod trudnica koje boluju od dijabetesa, preeklampsije, hipertenzije ili problema sa štitnom žlezdom. Zatim, u slučaju istorije prevremenih porođaja, pobačaja ili komplikacija u ranijim trudnoćama.
Neophodan je i kod višeplodnih trudnoća i kada postoje problemi sa razvojem fetusa. Naročito pri postajanju sumnje na intrauterini zastoj u rastu (IUGR) i smanjenu aktivnost fetusa. Takođe, kada je ultrazvukom utvrđeno da nema dovoljno plodove vode ili da posteljica ometa normalan dotok krvi do bebe.
CTG aparati za praćenje trudnoće se koriste i kod urednih trudnoća u poslednjem tromesečju.
S obzirom da obezbeđuju kontinuirano praćenje kontrakcija i otkucaja srca bebe imaju važnu ulogu i tokom porođaja. Posebno kod indukovanih porođaja i porođaja sa epiduralnom anestezijom ili carskim rezom. Obavezni su i u slučaju prolongiranog ili teškog porođaj i sumnje na komplikacije, kao što su smanjen fetalni otkucaj srca i znaci fetalne hipoksije (nedostatka kiseonika).
Prednosti upotrebe fetalnog monitora
Upotreba fetalnog monitora obezbeđuje pravovremeno otkrivanje problema kod fetusa. Samim tim pomaže medicinskim radnicima da donesu precizne odluke o preduzimanju odgovarajućih mera. One mogu da se odnose na nastavak trudnoće, ubrzani porođaj, ali i druge neophodne intervencije.
Redovno praćenje smanjuje rizik od neočekivanih komplikacija. To je posebno značajno kod visokorizičnih trudnoća.
Primena je neivanzivna i potpuno bezbedna kako za bebu, tako i majku, te nema ograničenja u dužini praćenja stanja.
Fetalni monitor daje sigurnost i trudnicama. Znajući da je moguć precizan nadzor u realnom vremenu manji je i stepen anksioznosti kod budućih majki.
Uređaj je prikladan za rutinske i hitne situacije, što ga čini univerzalnim alatom.
Fetalni monitor najnovije generacije
Na tržištu postoje fetalni monitori različitih proizvođača. Među njima se posebno izdvajaju modeli kompanije Jumper Medical Equipment Co. Ltd.
Dizajnirani u skladu sa strogim standardima, ovi fetal monitori mogu se pohvaliti najsavremenijom tehnologijom za praćenje. Ona uključuje parametre FHR, TOCO krive i pomeranje ploda, kao i parametre majke – SpO2, HR, NIBP.
Veoma osetljiva pulsna sonda sa više čipova širokog snopa pruža izuzetnu preciznost u radu, dok specijalni alarmi za fetalnu tahikardiju ili bradikardiju podižu bezbednost praćenja na viši nivo.
Uređaji poseduju i funkciju automatskog ocenjivanja, kao i funkciju prikazivanja i štampanja pokreta fetusa.
Jumper fetalne monitore možete pronaći u bogatoj ponudi kompanije Medisal. Ovde vas čekaju i uređaji za reanimaciju novorođenčadi, nCPAP aparati, grejni stolovi za bebe i druga važna neonatološka oprema vrhunskog kvaliteta.