Infuzione špric pumpe predstavljaju medicinsku opremu koja se koristi za precizno doziranje i kontinuiranu administraciju lekova, tečnosti ili hranljivih materija pacijentima. Ove pumpe omogućavaju kontrolisano, postepeno ubrizgavanje leka ili tečnosti u telo. Pri čemu se ubrizgavanje vrši intravenozno, subkutano, epiduralno ili na druge načine, što je korisno u različitim kliničkim uslovima.
Perfuziona infuziona pumpa, kako se još naziva, radi na motorizovanom mehanizmu za špric. Špric sa lekom se postavlja unutar uređaja. Pumpa automatski pritiska klip šprica određenom brzinom, tako da se lek kontinuirano ili u zadatim intervalima ubrizgava u telo pacijenta.
Kada su se pojavile infuzione špric pumpe?
Verovali ili ne, infuzione pumpe su nastale u 17. veku. Prvi model konstruisao je engleski arhitekta Christopher Wren. Ipak, značajan pomak u dizajnu dogodio se tek nakon Prvog svetskog rata, kada su se pojavile bolje igle za infuziju.
U narednim decenijama nastavljen je njihov razvoj, te su se 50-ih godina pojavile prve infuzione špric pumpe. Kako je rasla potreba za kontrolisanim, kontinuiranim davanjem lekova u oblasti intenzivne nege i anesteziologije, 70-ih godina su postale sofisticiranije i preciznije, sa dodatnim mogućnostima. Dok je tehnološki napredak u elektronici i senzorskim sistemima omogućio pred kraj 20. veka razvoj sve preciznijih pumpi, koje su mogle tačno da kontrolišu brzinu i količinu infuzije.
Danas su infuzione špric pumpe neizostavne u medicinskim ustanovama širom sveta. Mada sve veću primenu nalaze i u kućnom lečenju za pacijente sa hroničnim stanjima. Samim tim se nastavlja njihov razvoj u smeru unapređenja preciznosti, sigurnosti i jednostavnosti korišćenja.
Prednosti upotrebe infuzione špric pumpe?
Infuzione špric pumpe omogućavaju preciznu kontrolu nad količinom i brzinom infuzije. Upravo je ova karakteristka ključna kod lekova koji zahtevaju tačno određene doze. Na taj način se smanjuje rizik od predoziranja ili nedovoljno efektivne doze.
S obzirom da omogućavaju isporuku malih, preciznih količina tečnosti idealne za upotrebu kod novorođenčadi ili dece. Odnosno, kod pacijenata kojima bi i mala odstupanja mogla izazvati neželjene efekte.
Još jedna prednost jeste obezbeđivanje kontinuiranog i postepenog davanja lekova ili tečnosti, bez potrebe za ručnim ubrizgavanjem. Time se smanjuje opterećenje medicinskog osoblja, što je naročito korisno kod dugotrajnih terapija ili kod lekova koji moraju da se daju ravnomerno tokom dana ili noći.
Infuzionu špric pumpu karakteriše i izuzetna podesivost i fleksibilnost. Zahvaljujući ovim opcijama medicinsko osoblje može unapred da postavi tačnu brzinu i vremenski okvir infuzije. Takođe, može se prilagoditi potrebama različitih pacijenata i vrsti terapije.
Odlikuje je i visok stepen bezbednosti upotrebe. Naime, moderne verzije dolaze sa sigurnosnim funkcijama, kao što su alarmi za detekciju vazduha u cevima, začepljenja ili promena pritiska.
Infuzione špric pumpe imaju široku upotrebu
Infuzione špric pumpe su obavezna oprema na odeljenjima intenzivne nege, jer omogućavaju precizno doziranje lekova, kao što su analgetici, sedativi i vazopresori. Koriste se i u anesteziologiji, tj. tokom operacija za administraciju anestetika.
Ove pumpe obezbeđuju kontrolisano ubrizgavanje hemoterapijskih lekova, koji zahtevaju tačno određeno vreme i dozu. To znači da imaju važnu ulogu i u hemoterapiji.
Našle su primenu i u kućnom lečenju. Pacijenti s hroničnim stanjima, kao što su dijabetes ili srčane bolesti, koriste infuzione pumpe za primenu terapije kod kuće.
Infuzione špric pumpe, uključujući i infuzione pumpe za upotrebu u magnetnom polju, možete pronaći u bogatoj ponudi kompanije Medisal. Ovde vas čekaju i anestezijski aparati, grejači krvi i infuzionih rastvora i druga medicinska oprema svetski poznatih proizvođača.