Stacionarni inkubatori predstavljaju specijalizovanu medicinsku opremu koja pruža stabilno, kontrolisano okruženje za novorođenčad. Cilj ovih uređaja je da obezbede optimalne uslove za razvoj i oporavak prerano rođenih beba i beba sa posebnim medicinskim potrebama.
S obzirom da imaju ključnu ulogu u neonatologiji Medisal vam otkriva sve što treba da znate o stacionarnim inkubatorima.
Kada su se pojavili stacionarni inkubatori?
Stacionarni inkubatori imaju dugu istoriju. Pojavili su se krajem 19. veka. Svoje postojanje duguju dr. Stéphanu Tarnieru koji se smatra pionirom u uvođenju uređaja za kontrolu temperature za novorođenčad.
Ovaj francuski akušer je tokom rada u bolnici u Parizu primetio da bi toplota mogla da pomogne u preživljavanju prevremeno rođenih beba. Inspirisan sličnim uređajem koji se tada koristio za držanje živine toplom razvio je prvi inkubator 1880. godine.
Razvoj neonatalnih inkubatora nastavljen je u narednim decenijama. Značajan napredak desio se 30-ih godina. Ne samo da su dobili sofisticiraniji dizajn, već i mogućnost za precizniju kontrolu temperature.
U drugoj polovini 20. veka proširena je upotreba tako da su stacionarni inkubatori postali standardna oprema u bolnicama širom sveta. To je doprinelo daljem napretku, te su dobijali dodatne funkcije, kao što su kontrola kiseonika i vlažnosti. Zahvaljujući ovim unapređenjima poboljšana je njihova efikasnost. Samim tim je povećana stopa preživljavanja prevremeno rođenih beba.
Kada se koriste stacionarni inkubatori?
Stacionarni inkubatori se koriste u specifičnim situacijama kada novorođenčadi treba dodatna podrška i kontrolisani uslovi za preživljavanje i razvoj. Najčešće se primenjuju kod prevremeno rođenih beba. Odnosno, beba koje su rođene pre 37. nedelje gestacije.
Ove bebe često nisu u stanju samostalno da regulišu telesnu temperaturu. Takođe, imaju nezrele organe, kao što su pluća, mozak i digestivni sistem. Zbog toga su im neophodni inkubatori, jer pomažu u održavanju stabilne temperature, vlažnosti i, kada je potrebno, nivoa kiseonika.
Novorođenčad sa niskom porođajnom težinom (ispod 2,5 kg) su posebno osetljiva na promene temperature i infekcije. Inkubator održava odgovarajuće uslove, što smanjuje energetski stres kod ovih beba i pomaže im u očuvanju energije potrebne za rast.
Stacionarni inkubatori se koriste i kod beba koje imaju probleme sa disanjem. Pre svega, kod neonatalnog respiratornog distres sindroma i apneje. Zatim kod beba koje su sklone infekcijama ili imaju oslabljen imuni sistem. Kako ova novorođenčad zahteva sterilno okruženje inkubatori im pružaju optimalne uslove za razvoj.
U inkubatore se smeštaju i bebe koje su doživele traumu tokom porođaja ili imaju neurološke probleme. Ova medicinska oprema često se koristi i za tretman beba sa neonatalnom žuticom. Naime, bebe koje boluju od žutice mogu biti izložene fototerapiji koja se sprovodi u inkubatoru kako bi se smanjio nivo bilirubina u krvi.
Imaju važnu ulogu za bebe nakon operacije. Kako pružaju stabilno i sigurno okruženje predstavljaju deo postoperativne nege.
Koji je značaj stacionarnih inkubatora?
Stacionarni inkubatori omogućavaju održavanje konstantne, prilagođene temperature. Takav nivo temperature pomaže u termoregulaciji kod beba koje još ne mogu samostalno održavati toplinu. Održavanje stabilne temperature je ključno za sprečavanje hipotermije i smanjenje energetskog stresa.
Obezbeđuju i regulisanje vlažnosti vazduha. Na taj način pomažu u očuvanju hidratacije kože i disajnih puteva, što smanjuje rizik od oštećenja osetljive kože kod prevremeno rođenih beba. Istovremeno, doprinosi zdravlju respiratornog sistema, jer olakšava disanje.
Savremeni inkubatori imaju i opciju za regulaciju kiseonika. Zahvaljujući njoj sprečava se hipoksija (nedostatak kiseonika) i poboljšava respiratorna podrška.
Stacionarni inkubatori čine zatvoreno, sterilno okruženje, te smanjuju rizik od infekcija. Tome dodatno doprinosi filtracija vazduha u njima.
Pored obezbeđivanja uslova za nesmetan razvoj novorođenčadi, pružaju i neprekidno praćenje vitalnih funkcija. Naime, opremljeni su monitorima koji prate ključne vitalne funkcije, kao što su broj otkucaja srca, nivo kiseonika u krvi i brzina disanja.
Ovi podaci su ključni za medicinsko osoblje, jer omogućavaju brzu reakciju u slučaju promene stanja bebe i omogućavaju individualizovanu negu.
Stacionarni inkubatori svetski poznatih proizvođača čekaju vas u bogatoj ponudi kompanije Medisal. Ovde možete pronaći i inkubatore za MRI dijagnostiku, uređaje za reanimaciju novorođenčadi, nCPAP aparate, transkutane bilirubinometre i drugu medicinsku opremu vrhunskog kvaliteta.