Transkutani bilirubinometar

Transkutani bilirubinometar je medicinski aparat kojim se vrši merenje bilirubina kod novorođenčadi.

Bilirubin je pigment žute boje koji se nalazi u žuči. Nastaje tokom normalnog procesa razgradnje crvenih krvnih zrnaca. Naime, nakon 120 dana u krvi eritrociti (crvena krvna zrnca) se razgrađuju. U tom procesu oslobađa se hemoglobin koji se razlaže na hem i globin. Kao posledica razgradnje hema nastaje bilirubin. On se metaboliše u jetri, a izlučuje u žuči. Odatle se jedan deo putem stolice i mokraće izbacuje iz organizma, a drugi se ponovno apsorbira u jetru putem krvi.

Poremećaj ravnoteže stvaranja i izlučivanja dovodi do povećanja nivoa bilirubina, te se kod beba javlja žutica. Pri čemu se ona javlja kada je nivo bilirubina kod zdrave, terminske novorođenčadi veći od 18 mg/dL. Dok je nivo za dijagnostifikovanje niži kod preterminskih beba, beba male telesne težine i bolesnih novorođenčadi.

Neonatalna žutica je česta pojava. Istraživanja pokazuju se sa njom suočava oko 25 do 50 odsto terminske dece i oko 80 odsto nedonoščadi. Imajući ovo u vidu transkutani bilirubinometar je ključan za određivanje rizika od hiperbilirubinemije.

Da li je neonatalna žutica opasna?

Novorođenačka žutica, kako se još naziva, može biti fiziološka i patološka.

Fiziološka se, obično, javlja 2 do 3 dana nakon rođenja. Uzrok je ubrzana razgradnja crvenih krvnih zrnica tako da se bilirubin stvara 2 do 3 puta brže od potrebnog. Kako je jetra novorođenčadi nedovoljno zrela, te sporije metaboliše ovaj pigment dolazi do žutice.

Transkutani bilirubinometar

Iako se javlja u većini slučajeva, fiziološka žutica je bezopasan oblik. Nestaje za nedelju dana kod zdrave, terminske dece. Dok se do kraja 2. nedelje kod preterminskih beba vrednosti nekonjugovanog biliurubina normalizuju.

Sa druge strane, patološka žutica se javlja u periodu od 24 časa po rođenju. Kao faktori se navode komplikacije tokom porođaja. Odnosno, prevremeni porođaj, niska porođajna masa, traumatski porođaj, dijabetes majke…

Karakterišu je izrazito visoke vrednosti bilirubina i duži vremenski period bolesti. Zbog toga je veoma važno na vreme je otkriti.

Prednosti upotrebe transkutanog bilirubinometara

Ukoliko se ne leči, visok nivo nekonjugovanog bilirubina može biti neurotoksičan i izazvati bilirubinsku encefalopatiju. Ona dovodi do različitih neuroloških oštećenja, uključujući cerebralnu paralizu i deficite senzomotorike. Najteži oblik neurotoksičnosti je kernikterus. Izaziva trajna oštećanja mozga kod deteta, te se javlja gluvoća, slepilo, problemi sa psihomotorikom i drugi ozbiljni poremećaji u razvoju.

Stoga je preventivan i dijagnostički skrining na žuticu značajan tokom ranog postnatalnog perioda. Pri čemu se nikako ne preporučuje samo vizuelna procena žutice, niti njenog nivoa. Ona povećava rizik od hiperbilirubinemije. Takođe, može formirati precenjenu sliku, što dovodi do nepotrebno invazivno ispitivanja krvi ukupnog seruma bilirubina (TsB).

Da bi se sprečio rizik od bolesti i smanjiio broj invazivnih procedura na tek rođenom detetu koristi se transkutani bilirubinometar. Ovaj mali, prenosni uređaj omogućava merenje nivoa bilirubina na koži. Na taj način pomaže medicinskim radnicima u donošenju odluke o daljim procedurama.

S obzirom da je visoko precizan pokazuje izuzetnu efikasnost kod predviđanja do 14 dana starosti. Samim tim je eliminisano kašnjenje u lečenju. Poznato je da nivo bilirubina u serumu često dostiže vrhunac 2 do 4 dana od porođaja. Većina beba je tada već izašla iz bolnice, te se javlja kašnjenje u dijagnostici.

Srećom, ovaj problem se može izbeći. Upotrebom transkutanog bilirubinometra bebe se mogu brzo i lako testirati za hiperbilirubinemiju i ako je potrebno lečiti prema tome. Time se značajno može smanjiti dužina boravka u bolnici i stopa readmisije.

Najsavremeniji transkutani bilirubinometar

Na tržištu postoje transkutani bilirubinometri različitih proizvođača. Među njima se posebno izdvaja model kompanije Delta Medical International.

Transkutani bilirubinometar

Zahvaljujući inovativnoj tehnologiji prenosa svetlosti, ovaj transkutani bilirubinometar se jednostavno postavlja na čelo novorođenčeta i pruža trenutne rezultate. Karakteriše ga kompaktan ergonomski koji omogućava lako držanje i prenos. Dok LCD ekran obezbeđuje jasno očitavanje. Poseduje i opciju za automatsko čuvanje poslednjih 20 očitavanja ukoliko je potrebno za dalje preglede.

Može se pohvaliti naprednim algoritmima obrade koji obezbeđuju najveću preciznost. Dodatni nivo efikasnosti donosi i  mogućnost samokalibracije uređaja.

Delta medical transkutani bilirubinometar možete pronaći u bogatoj ponudi kompanije Medisal. Ovde vas čekaju i grejni stolovi za bebe, neonatalni inkubatori, lampe za fototerapiju beba, inkubatori za mri dijagnostiku i druga medicinska oprema za klinike.

Ovaj sajt koristi kolačiće (cookies). Nastavkom korišćenja ovog sajta saglasni ste sa našom upotrebom kolačića. Možete i odustati. We are committed to protecting your privacy and ensuring your data is handled in compliance with the General Data Protection Regulation (GDPR).