Video laringoskop

Video laringoskop predstavlja medicinsku opremu koja se koristi za pregled i manipulaciju larinksa (grkljana) i glasnica.

Za razliku od tradicionalnog laringoskopa, koji se sastoji od ručke i zakrivljene ili ravne lopatice s izvorom svetla, video laringoskop ima kameru koja prenosi sliku na ekran. Na taj način je obezbeđena bolja vizualizacija grla i glasnih žica. Samim tim je omogućeno preciznije i jasnije postavljanje endotrahealne cevi. Posebno kod pacijenata s teškim disajnim putevima.

Kada se pojavio video laringoskop?

Prvi, klasičan laringoskop pojavio se krajem 19. veka, tačnije 1895. godine. Svoje postojanje duguje Alfredu Kirsteinu. Ovaj nemački lekar je želeo da unapredi pregled larinksa, koji je do tada obavljan pomoću ogledala. To znači da se zasnivao na indirektnoj vizualizaciji.

Kirsteinov izum je vrlo brzo našao primenu u anesteziologiji, hitnoj medicini i hirurgiji. Zahvaljujući njemu lekari su imali bolju kontrolu disajnih puteva tokom intubacije i drugih procedura.

Razvoj je nastavljen i u 20. veku. Chevalier Jackson je izvor svetlosti postavio na distalnom vrhu. Dok je Henry Harrington Janeway uveo bateriju unutar drške. Takođe, promenio je sam dizajn, te je cev postala blago zakrivljena ka distalnom vrhu sečiva da bi se olakšalo vođenje.

Značajan pomak dogodio se početkom 21. veka. Sa razvojem tehnike i tehnologije pojavili su se video laringoskopi. Oni sadrže CMOS ili CCD čip kamere i LED izvor svetlosti. Pomoću njih slike larinksa se projektuju na ekran.

Kako omogućavaju bolji pregled uz minimalno kretanje vrata, video laringoskopi su najpre korišćeni za intubaciju u izazovnim slučajevima gde tradicionalni modeli nisu mogli da pruže jasan pogled. Vremenom, upotreba se proširila. Danas se koriste u svim hitnim situacijama, operacionim salama, pa i u jedinicama intenzivne nege, jer smanjuju rizik od komplikacija prilikom intubacije.

Prednosti video laringoskopa

Kamera i ekran na video laringoskopu pružaju uvećanu sliku larinksa i glasnih žica u realnom vremenu. To omogućava zdravstvenim radnicima ne samo bolji pregled anatomskih orijentira, već i jasno uočavanje potencijalnih prepreka.

Poboljšana vizualizacija dovodi do povećanja stope uspeha prvog prolaza. Time se smanjuje potreba za višestrukim pokušajima i minimizira nelagodnost pacijenta.

Video laringoskop

Video laringoskop nudi bolji pogled na glotis. To je posebno značajno u slučajevima sa ograničenim otvaranjem usta ili situacijama sa lošom vizualizacijom zbog krvi, sekreta ili edema. Upotreba ove vrste laringoskopa, zapravo, može pomoći u identifikovanju i brzom rešavanju izazova disajnih puteva, smanjujući rizik od komplikacija.

Donosi i veću bezbednost za pacijenta. Naime, sposobnost održavanja boljeg poravnanja ose disajnih puteva tokom pokušaja intubacije može minimizirati potencijalno pomeranje cervikalne kičme i smanjiti povezane rizike. Zbog toga se video laringoskop preporučuje kod pacijenata sa ograničenom pokretljivošću vrata, povredama kičme ili drugim fizičkim ograničenjima.

Video laringoskop poslednje generacije

Na tržištu postoje video laringoskopi brojnih proizvođača. Među njima se posebno izdvaja Hugemed.

Video laringoskop

Ovi video laringoskopi su dizajnirani tako da pružaju lako korišćenje. Mogu se pohvaliti ergonomskim dizajnom koji obezbeđuje uspravniji i opušteniji položaj intubacije. Na taj način je bezbednost podignuta na viši nivo. Dok bolju preglednost donosi sočivo koje eliminiše magljenje i antirefleksni LED ekran visoke rezolucije.

Hugemed video laringoskope možete pronaći u bogatoj ponudi kompanije Medisal. Ovde vas čekaju i bifazični defibrilatori, anestezijski aparati, monitoring neuromuskularne blokade i druga medicinska oprema svetski poznatih proizvođača.

 

Ovaj sajt koristi kolačiće (cookies). Nastavkom korišćenja ovog sajta saglasni ste sa našom upotrebom kolačića. Možete i odustati. We are committed to protecting your privacy and ensuring your data is handled in compliance with the General Data Protection Regulation (GDPR).