Bifazični defibrilatori su elektromedicinski uređaji koji se koriste za defibrilaciju srca. Pomoću njih se utvrđuje prisustvo ili poremećaji srčanog ritma, te putem električnog udara („elektrošoka“) vrši normalizuja rada srca.
Iznenadni srčani zastoj uzrokuje hiljade smrti svake godine. Kako svaki minut prolazi, šanse za preživljavanje osobe opadaju za 10%. Čak i najbolja kardiopulmonalna reanimacija ne može da preokrene ovaj smrtonosni srčani ritam. Jedini efikasan metod lečenja je isporuka električnih šokova pomoću defibrilatora.
Prvi komercijalni defibrilatori pojavili su se sredinom 20. veka. Oni su koristili monofazni talasni oblik. Tek krajem 20. veka u medicinsku praksu uvedeni su eksterni dvofazni, tj. bifazični defibrilatori.
Koja je razlika između monofaznih i bifazičnih defibrilatora
Primarna razlika između monofaznih i bifazičnih defibrilatora jeste talasni oblik električne struje koja se isporučuje u srce.
Monofazni defibrilatori koriste jednofazni talasni oblik, koji isporučuje konstantnu struju u srce tokom trajanja šoka. Najčešći talasni oblik koji se koristi je prigušeni sinusni talas.
Bifazični defibrilatori, s druge strane, koriste dvofazni talasni oblik. On isporučuje struju koja varira u amplitudi i polaritetu tokom šoka. Naime, u prvoj fazi, električna energija ide od jedne elektrode ka drugoj, baš kao što se dešava u monofaznoj defibrilaciji. U drugoj fazi, električna struja se vraća nazad na izvornu elektrodu. To znači da dvofazni šokovi putuju do srca i nazad kroz njega dok se vraćaju svom izvoru. Pri čemu je njihov ciklus trajanja 10 milisekundi.
Prednosti upotrebe bifazičnih defibrilatora
Danas je dvofazna defibrilacija u velikoj meri zamenila monofaznu kao superiorna metoda. Razlog za to jeste činjenica da dvofazni talasni oblici mogu poboljšati terapiju i bolje uticati na ishode.
Uprkos dvostrukoj struji bifazični defibrilatori zahtevaju manje energije za primenu šoka koji spasava život u poređenju sa monofaznim modelima. Niži nivo energije smanjuju izloženost miokarda visokoj struji.
Potencijalni neželjeni efekti defibrilacije uključuju oštećenje ćelijske membrane, aritmije nakon šoka i depresiju ST-segmenta. Posle česte defibrilacije ili kardioverzije može doći do opekotina kože i oštećenja okolnih organa i tkiva, što u nekim slučajevima izaziva ožiljke.
Ove negativne posledice eliminisane su upotrebom bifazičnih defibrilatora, te se oni smatraju potpuno bezbednim aparatima.
Pošto bifazični defibrilatori koriste električni impuls niže energije, potrebno im je manje energije da isporuče šok. Manja potrošnja energije obezbeđuje duže trajanje baterije. Takođe, manje dimenzije i lakšu upotrebu.
Bifazični defibrilatori vrhunskog kvaliteta
Na tržištu postoje bifazični defibrilatori različitih proizvođača. Među njima se izdvaja Mediana D700.
Ovaj model je namenjen za profesionalnu upotrebu prilikom pružanja prve pomoći na otvorenom i u zatvorenom, uključujući i vozila hitne pomoći. Obezbeđuje ručnu i automatsku defibrilaciju i eksterno pejsiranje sa prilagodljivim brzinama.
Zahvaljujući naprednoj tehnologiju pruža niz dodatnih funkcija. Pre svega, EKG dijagnozu sa 12 odvoda za odrasle i pedijatrijske pacijente. Zatim, praćenje zasićenja kiseonikom, disanja, telesne temperature, kao i NIBP (neinvazivnog krvnog pritiska) i IBP (invazivnog krvnog pritiska).
Poseduje integrisanu memoriju koja omogućava skladištenje podataka, uključujući i EKG talase i IBP. Dok baterija obezbeđuje 5 sati rada, odnosno najmanje 100 šokova.
Mediana D700 bifazični defibrilator/monitor možete pronaći u bogatoj ponudi kompanije Medisal. Ovde vas čekaju i automatski defibrilatori, kao i EKG aparati 12-kanalni, holter EKG-a, holter pritiska i druga medicinska oprema vrhunskog kvaliteta.